вторник

КАКВО ЛИПСВА В ПРЕДИЗБОРНИТЕ ПЛАТФОРМИ

 КАКВО ЛИПСВА В ПРЕДИЗБОРНИТЕ ПЛАТФОРМИ

Кандидатите за народни депутати (народни, защото клетвата включва „да се ръководят от интересите на народа“) и партиите, които са ги издигнали дължат на народа отговор на следните базови, основополагащи въпроси:

v Защо говорите само за доходи, а не за благосъстояние или стандарт на

живота? Ако на човек след като си плати данъците, лекарствата, осветлението , отоплението, скромната храна не му останат пари да си купува поне една книга, да отиде на едно представление, концерт на месец това е геноцид, съществуване на човешкия индивид, създаване на една маса с робско съзнание, което лесно се манипулира с подаяния от някой лев. Каква култура ще развивате, като няма да има кой да я консумира?

vЗащо не говорите за създаване на средна класа на обществото, респ. да се намали съотношение бедни-богати, по който показател отново сме на последно място в ЕС. При съотношение над 8 пъти не може да има социален мир, ще се говори непрекъснато за енергийна бедност, социални помощи и т.н. Бедността ражда бедност и болести. Бедността ще товари безплатното здравеопазване, поради лоши условия на живот, в т.ч. и нездравословна храна. Само здравословен начин на живот ще намали разходите за здравеопазване, ще осигури надежден трудов ресурс.

 v Защо не говорите какво ще бъде съотношението между национална и чужда

собственост върху средствата за производство – промишленост, енергетика, транспорт, водоснабдяване. Какво ще бъде съотношението между държавната, общинската, частната, кооперативната обществената собственост и как ще се гарантира съществуването на всяка от тях. Само балансирано съществуване на всички тях може да има устойчиво развитие.

 v Споделяте ли целите на глобалистите за отпадане на държавата и въвеждане господството на корпорациите? А това дори е заложено в закона за концесиите, след хармонизиране на директива 2014/23 на ЕС, която допуска да се дават на концесия:

·        Услуги на държавното управление

·        Услуги по общофункционално управление на държавата

·        Услуги на държавното управление в областта на отдиха, културата, спорта и религията

·        Спомагателни услуги за държавното управление като цяло

·        Услуги на държавното управление за обществото като цяло

·        Услуги в областта на външните работи

·        Дипломатически услуги в чужбина

·        Консулски услуги в чужбина

·        Услуги, свързани с външноикономическа помощ

·        Услуги, свързани с външна военна помощ

·        Услуги на правораздаването и съдебната дейност

Защо не вземате отношение по този закон или ви е страх от ЕС? А по действащите концесии?

v vКак ще защитавате националния интерес в различните съюзи като ЕС, НАТО и др., след като участието е свързано с ангажименти и ръководството на тези съюзи поставят условия, без да се интересуват от мнението на българското общество, на българския народ. Кой е питал и ще пита българския народ за базите, за участие във военни маневри, военни мисии и във военни действия? ЕС закри 4 енергоблока на АЕЦ “Козлодуй“ срещу мизерно обезщетение, а на 22.10 председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на срещата на върха на ЕС заяви, че ЕС има нужда от ядрена енергия. „Защото редом с възобновяемите енергийни източници, ние имаме нужда и от стабилен енергиен източник - от ядрения…Ядрените централи имат предимството да не отделят почти никакви емисии на въглероден диоксид в атмосферата“. Франция ще строи нови 4 АЕЦ, Турция 2. Ще допуснете ли давност за предателство на националните ни интереси?

 v Защо не дискутирате каква ще бъде зависимостта на България от диктата на

ЕС при влизането ни в ERM II? Няма ли ЕС още по-силно да диктува на България провеждането на политики и санкционира опити на държавата за провеждане на национални политики в различни сфери на икономиката, селското стопанство, образованието, науката, културата след като ЕС ще управлява и контролира финансовия ни ресурс?

 v Защо в критериите за приемане на Плановете за възстановяване и устойчивост няма изискване за оптимално, максимално задоволяване на населението с храни собствено производство. При 80% внос на храни как ще осигурите икономическа независимост, националната сигурност и благоденствието на населението. Общи призиви за развитие на селското стопанство са прах в очите на наивници, защото ЕС явно е определил България за пазар на селскостопански продукти, а не като износител. Защото данните в сравнение с 1989 г. не са в полза спрямо членството ни в ЕС. Как ще се противопоставите на това състояние, след като в Общата селскостопанска политика на ЕС се предвижда намалява с 5% годишно подкрепата до 2024 г. Няма подкрепа за картофопроизводителите, което подсказва, че чиновниците от ЕС определят какво ще субсидират и с колко всяка страна. Изискванията на ЕС за развитие на фамилните стопанство (в т.ч. и дребното животновъдство) и административната бюрокрация в България практически го унищожава. За развитието на земеделските стопанства трябва да се разчита на национално финансиране, което не се планира. От друга страна при него виси гилотината на държавните помощи и разрешението отново от ЕС.

 v Кои отрасли ще развивате чрез чужди инвестиции и кои ще запазите като гръбнак на икономическата устойчивост и независимост? Защо не споменавате и дума за индустриалния профил на България,  с който да се гордее всеки българин и да породи у него желание да участва в неговото реализиране. Чуждите инвестиции създават работни места, но те са:

o    най-уязвими от кризи-глобални, икономически, екологични, демографски;

o   от политиката на фирмата майка, която не се интересува от мнението на българското общество и ръководството на държавата;

ЕС от 2020 г. въведе скрининг на чуждите инвестиции, а България е готова (като недолюбвана мома) да се отдаде на всеки, който я похвали и поласкае вербално и финансово. Изчезнало е самоуважението, а това отблъсква сериозните инвеститори. Причина за това е, че нито досега нито в момента нито една партия не се ангажира как да изглежда България след 30-50 години като индустрия и селско стопанство по сектори, като приоритети в образование, свързани с бъдещата индустрия и т.н.

v vС преобразуване на държавни структури и създаването на нови бюрократични звена, не се решават парливи въпроси, а е опит за измъкване от поредния провал. С администрация не се създава иновация, а само бюрокрация. Как ще развивате действащо партньорство между бизнеса и висшето и професионалното образование, да гарантирате устойчивост на МСП, без да се регламентира публично-частното партньорство? От 150 действащи стратегии нито една не е реализирана, а в Плана за възстановяване и устойчивост се планират още такива.

 v Декларативното заявление  за борбата с корупцията е демагогия, защото тя е

заложена в законите и в изолирането на персоналната отговорност. С възраждането на доносничеството (чрез назначаването на специални лица във фирми, структури, институции) се цели още повече да се стресира обществото и да се настроят хората едни срещу други. Защо не коментирате, как ще осигурите присъствие на гражданското общество в управлението на държавата и във всички нейни структури чрез негови представители на ротационен принцип? Корупцията може да изчезне, когато се въведе жестока персонална отговорност за взети решения, вкл. на членове на Министерския съвет и на общинските съвети, на депутати, съдии, прокурори, следователи и т.н.

 v Защо не коментирате как ще върнете към живот застрашените от изчезване 1315 населени места, които се увеличават с всеки изминат ден. Каква дигитализация и електронизация ще развивате там. Или вече са предназначени за създаване на анклави със заселници от други държави, достъпът до които ще бъде забранен за българи? Решението е в отговорите на поставените по-гори въпроси.

 v Защо разглеждате пенсионерите като бреме? Какво означава достоен живот

на пенсионерите. Защо не коментирате използването на този ресурс за развитие на „Сребърна икономика“?

 Всички програми са насочени към решаване на текущите проблеми, към „гасене на пожари“, за да се харесат на избирателите, играе се на дребно. Това е необходимо, но вторачвайки се в днешния ден се губи бъдещето. Само с обещания и послания и без конкретни измерители на резултатите при дефинирани срокове от евентуалното тяхно реализиране  показва, че те са само за целите на изборите, за омагьосване на избирателите. Още повече, че няма обвързаност между обещанията и техния взаимен и кумулативен ефект (основна слабост и на Плана за възстановяване и устойчивост). След изборите почват оправдания и така до следващите избори както е било досега. Истинските лидери сами си поставят критериите за оценка и сами си определят присъдата ако не ги изпълнят. Но такива днес няма, крият се зад колективната отговорност. Няма и дискусия за суверенитета на България във връзка с поети и/или налагащи й се позиции в международната политика.

Не се надявам да има отговор (както не последва реакция и на публикацията http://epicenter.bg/article/D-r-inzh--Aleksandar-Trifonov--Kogo-i-kakvo-mozhe-da-smachka-valyaka--Prodalzhavame-promyanata-/260502/11/0), защото партиите не търсят диалог и консенсус по тези теми,  вероятно поради това, че:

-   - ще бъдат по-добре припознати и подкрепени от избирателите ако дават кратковременни решения по парещите проблеми на ежедневието;

-       -   поставените по-горе въпроси изискват по-добра информираност на избирателите и постоянно работа дългосрочно (а не само преди избори) с тях и на всякакво ниво, независимо от социалната им принадлежност;

-        -  нямат ясна, твърда и последователна позиция по тях, причина за което може да се търси в:

o    недифинираната социална група, от която те биха искали да бъдат припознати като представители;

o   липса на идеология за бъдещото устройство на страната, вследствие на световна криза в бъдещото устройство на света и борбата между либерали, глобалисти, ултраглобалисти, антиглобалисти, финансовата олигархия и т.н.;

o   ангажименти към местни, чужди и международни организации за размиване ориентацията на населението за изход от текущите кризи, за примиряване със сложените му капаци на очите и хомота за робско поведение и жалко препитание;

Има още малко време да покажете мъжество и лидерство.

“Властта изобщо не е контрол – властта е сила, и да даваш тази сила на другите. Лидер не е човекът, който принуждава други да му дадат сила; той е онзи, който иска да даде своята сила на другите, за да могат те да застанат на собствените си крака.“

Бет Рейвис, „През Вселената“

 

26.10.2021

                                                                                     Д-р инж. Александър Трифонов

http://epicenter.bg/article/Aleksandar-Trifonov--Kakvo-lipsva-v-predizbornite-platformi/263755/11/0


Няма коментари: